Genel

Hosting nedir ve ne işe yarar?

HOSTİNG NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Sanal ortamda bir dosyayı oluşturup sonradan tekrar erişebilmek kolaydır, bunun  için dosyayı bilgisayarınıza kaydedersiniz. Dosyayı tekrar açmak istediğinizde bilgisayarınızı açar ve dosyanıza erişebilirsiniz. Bilindiği üzere bir dosyayı bilgisayara kaydetmek demek bilgisayara bağlı dahili veya harici bir depolama aracına kaydetmek demektir. Dosya yalnızca üzerinde bulunduğu depolama cihazından erişebilir durumdadır. Bu cihaz genellikle bilgisayarın dahili harddiski olur ve dosyaya ulaşabilmek için bilgisayarın açılıp dosya konumuna erişilebilir olması gerekmektedir. Peki ya bu dosyaya birden fazla kullanıcının aynı dosya konumundan erişebilmesi gerekirse? İşte bu noktada hosting ve serverlar devreye giriyor.

 

İnternet siteleri bir çeşit dosya gibidir. Her bir internet sitesi bir disk üzerinde barınır ve tüm kullanıcılar bu diskteki dosya yolunu kullanarak dosyaya yani internet sitesine erişebilir. Bunun gerçekleşebilmesi için öncelikle dosyanın devamlı açık ve erişilebilir olan bir depolama aygıtının üzerine bulunması gerekmektedir. Kullanılan bu depolama aygıtı server olarak bilinmektedir. Serverlar tüm kullanıcıların günü her saati, haftanın her günü ulaşabileceği bir sistem olarak çalışmalıdır, yani şahsi bilgisayarınızdan bir dosyaya erişmek için önce bilgisayarınızı açmanız gerekirken serverlar sizden başka kullanıcıların da her an erişebilmesi için devamlı açık olmalıdır. Hosting ise bu sunucular ile dosyaların barındırılma, dağıtılma ve depolanma hizmetine verilen genel isimdir.

 

Eğer bir internet sitesi oluşturma ve doğal olarak bu siteyi ziyaretçilere açmak istiyorsanız mutlaka bir hosting hizmetine ihtiyacınız olacaktır. Şayet Kişisel olarak kullandığınız bilgisayar yeterince güçlüyse bu hizmeti kendi kendinize de sağlayabilirsiniz. Güçlü bilgisayardan kasıt ise, internet sitenizin kullanıcı hacim hedefine göre yeterli bant genişliğine sahip, bir ağ üzerinden internete bağlı, kullanıcılar tarafından gelen tüm ağ isteklerini karşılayabilecek bir performansta ve tabi ki 7/24 açık olan bir bilgisayardır. Bilindiği üzere böyle bir kişisel bilgisayara sahip olmak kolay ve ekonomik olmayacağından bu hizmetleri internet sitesi sahipleri için sağlayan hosting firmaları mevcuttur. Bir hosting hesabına sahip olmaksızın site web üzerinden yayınlanabilir ve ziyaretçilere açılabilir.

 

Hosting Kullanım Amacı Nedir?

Web sitesi sahipleri, web sitelerine her zaman ulaşılabilmesini istiyorsa, öncelikle hosting hizmetinden yararlanmalıdır. Örnek vermek gerekirse; internet üzerinde satış yapan e-ticaret platformları, blog sayfası sahipleri ya da forum sitelerinin tamamında hosting desteği bulunur.

Hosting hizmeti, birçok özelliği bünyesinde barındırır. Sayfanın hızlı şekilde yüklenmesi, sayfadaki içeriklerin kopyalanmaması ve çeşitli güvenlik tedbirleri, bu barındırma hizmetlerinin sağladığı avantajlar arasında sayılabilir. Kaliteli bir hosting hizmetinden yararlanmanız, sistemdeki veri kayıplarının da önüne geçmenizi sağlayarak size güvenli bir platformda hizmet vermenizi sağlar.

İlgili gönderiler